Logopedia i terapia miofunkcjonalna

Logopedia i terapia miofunkcjonalna w naszym gabinecie jest przeznaczona dla osób dorosłych. Często zgłaszają się do nas pacjenci z trudnościami w zrozumieniu ich mowy — pacjenci, którzy w komunikacji z innymi omijają wyrazy z głoskami zaburzonymi, nie chcą prowadzić spotkań zespołowych w pracy ani przemawiać publicznie, a także unikają nowych kontaktów, bojąc się oceny przez pryzmat wady wymowy. W pracy z naszymi pacjentami stawiamy więc na wsparcie i skuteczne leczenie, które poprawią ich codzienność.

W jakich problemach pomaga logopedia?

  • doskonalenie dykcji i emisji głosu;
  • praca z wadami wymowy — rotacyzm, seplenienie;
  • praca z nieprawidłowymi funkcjami w obrębie jamy ustnej;
  • leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchowywch;
  • leczenie ortodontyczne i ortognatyczne;
  • przygotowanie i rehabilitacja po zabiegu miofrenuloplastyki;
  • rehabilitacja pacjentów po resekcjach w obrębie jamy ustnej;

Czym jest terapia miofunkcjonalna?

  • terapia mięśni i funkcji narządu żucia; 
  • konsultację terapeuty miofunkcjonalnego zaleca się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub w jego trakcie oraz w leczeniu schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego;
  • będzie wspomagać proces przygotowania do zabiegów chirurgi szczękowo-twarzowej, a także rehabilitację po zabiegu.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta u logopedy trwa 45 minut i składa się z czterech elementów:

Rozmowa z pacjentem

Sprawdzenie mowy spontanicznej, niekontrolowanej, używanej na co dzień.

Szczegółowy wywiad

Zebranie niezbędnych informacji do zaplanowania leczenia i przystąpienia do badania.

Badanie pacjenta

Badanie aparatu artykulacyjnego, funkcji i kompetencji języka, warg, aparatu żucia i fonacji.

Plan leczenia

Podsumowanie konsultacji na podstawie zdjęć pacjenta i propozycja leczenia.

Co warto wziąć na konsultację logopedyczną?

  • notatkę od specjalisty, który skierował Pacjenta na taką wizytę, plan leczenia ortodontycznego;
  • aktualne badania: zdjęcie cefalometryczne, CBCT, panoramę (mogą zostać wysłane mailem w dniu wizyty);
  • informację od lekarza stomatologa o stwierdzonych zaburzeniach stawu skroniowo-żuchwowego i wskazanie do podjęcia leczenia logopedycznego;
  • informację od foniatry o stwierdzonych chorobach głosu i zdjęcia z badania fałdów głosowych (np. Videostroboskopii)
Dokumenty są konieczne tylko wtedy, kiedy takie badania zostały wykonane i daną dokumentację posiadamy. Przed wizytą nie trzeba robić żadnych dodatkowych badań.

Najważniejsze pytania

Do logopedy dorosłych warto udać się zawsze wtedy, gdy pojawia się chęć zmian związanych z mową czy głosem.
Logopeda osób dorosłych wspiera także w czasie leczenia ortodontycznego, a także konsultuje przed takim leczeniem, kontrolując prawidłowość funkcji języka.
Logopeda przygotowuje także do zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Towarzyszy w procesie przygotowania i rehabilitacji po operacjach ortognatycznych oraz resekcji.
Terapia logopedyczna wesprze również leczenie bruksizmu i clenchingu (zgrzytania i zaciskania zębów).

Wizyty logopedyczne w naszym gabinecie są wizytami realizowanymi prywatnie, więc skierowanie nie jest wymagane. 

Logopeda często współpracuje z szeregiem innych specjalistów, będąc wspieranym lub wspomagając leczenie specjalistyczne fizjoterapeutów stomatologicznych, chirurgów szczękowo-twarzowych, foniatrów, laryngologów, protetyków, ortodontów, optometrystów czy gastrologów.

Oczywiście, wadę wymowy osoby dorosłej można wyleczyć. Istotna w procesie leczenia jest motywacja, regularność i chęć zmian. W połączeniu ze skutecznymi metodami jesteśmy w stanie wypracować działanie, które przyniesie w skutkach poprawny sposób wypowiedzi, a także wyleczy zaburzenia mowy.

Długość leczenia jest zależna od rodzaju wady wymowy, stopnia jej nasilenia, a także motywacji i zaangażowania pacjenta. Terapię logopedyczną u osób dorosłych określa się w miesiącach — nie jest to praca trwająca latami. Na długość leczenia wpływa także systematyczność ćwiczeń, a dokładny czas możemy oszacować już po kilku spotkaniach.

Wizyta konsultacyjna i wizyta w terapii logopedycznej w naszym gabinecie mają taką samą cenę — jest to 200 zł za 45-minutową wizytę. 

Na terapię miofunkcjonalną warto udać się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
Z terapii miofunkcjonalnej korzystają także często pacjenci z dolegliwościami stawu skroniowo-żuchwowego — praca języka wpływa na proces rehabilitacji stomatologicznej.
Terapia miofunkcjonalna jest uzupełnieniem procesów przygotowania i rehabilitacji do zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.
Do terapeuty miofunkcjonalnego warto udać się także wtedy, kiedy chcemy popracować nad swoim głosem — pracę nad głosem warto łączyć z ćwiczeniami języka i warg. Mięśnie krtani są połączone z językiem właśnie przez kość gnykową. Praca języka i warg jest też związana z pracą podniebienia miękkiego.

Wizyta w terapii miofunkcjonalnej polega na pracy manualnej z pacjentem oraz wykonywaniu wskazanych ćwiczeń, które wspomagają utrzymanie prawidłowych funkcji aparatu artykulacyjnego (warg i języka).

Anna Koźlik — logopeda osób dorosłych w naszym gabinecie

„Zawsze jest dobry moment na to, aby mówić ładnie. Podstawą pięknej wymowy jest dobra funkcja aparatu artykulacyjnego, odpowiednia sprawność ciała i spokojny umysł”.

 

Cennik wizyt logopedycznych dostępny jest w Strefie pacjenta. Zapisy na wizyty logopedyczne prowadzone są w godzinach pracy rejestracji — telefonicznie lub w gabinecie.